Kolejna NOWOCZESNA, MAŁOINWAZYJNA operacja w słupeckim szpitalu

Na przełomie sierpnia i września w naszym szpitalu zespół ginekologów wykonał kolejną NOWOCZESNĄ, MAŁOINWAZYJNĄ operację narządu rodnego – wycięcie macicy drogą pochwową w asyście laparoskopowej.
Zabieg w pierwszej kolejności polega na przygotowaniu do wycięcia narządu rodnego metodą laparoskopową, zaś następny etap operacji ma miejsce od strony pochwy i jest nim wycięcie i wydobycie macicy.
Okres rekonwalescencji po operacji, dzięki relatywnie niewielkiej ingerencji w ciało pacjentek, jest krótki. W porównaniu do wycięcia macicy sposobem klasycznym (na otwarto) przewaga tego rodzaju operacji polega na:

• korzystnym efekcie kosmetycznym,
  • dużo mniejszych dolegliwościach bólowych,
  • szybszym powrocie do aktywności ruchowej,
  • mniejszej tendencji do powstawania zrostów pooperacyjnych,
  • mniejsze ryzyko zakażenia rany pooperacyjnej.

Niejednokrotnie podczas tego rodzaju zabiegów wykonuje się korektę obniżenia ścian pochwy (u pacjentek kwalifikowanych do opisywanej operacji zwykle stwierdza się różnego stopnia zaburzenia statyki narządu rodnego); często też w trakcie zabiegu wykonuje się usunięcie przydatków (jajowodów i jajników).
U naszej pacjentki zastaliśmy jednak niespodziankę w postaci przepukliny okołopępkowej. Dzięki interwencji chirurga, dr Michała Gamrata, który udzielił ginekologom cennego wsparcia, przepuklinę udało się uwolnić, co umożliwiło wprowadzenie przez pępek kamery laparoskopu i przeprowadzenie zabiegu operacyjnego w takiej technice, w jakiej pierwotnie zaplanowano.
BRAWO dla zespołu lekarzy ginekologów na czele z dr Piotrem Rynio, którzy przeprowadzili kolejny nowoczesny zabieg.
Cieszymy się również, że współpraca międzyoddziałowa (ginekologia i chirurgia) działa na tak wysokim poziomie.
Na zdjęciach nasi lekarze: Piotr Rynio, Michał Gamrat i Olga Urbańska