Dysponowanie Zespołami Ratownictwa Medycznego

Kto decyduje o zadysponowaniu zespołów ratownictwa medycznego stacjonujących przy SP ZOZ w Słupcy?

W związku z uwagami dotyczącymi funkcjonowania dyspozytora medycznego przyjmującego zgłoszenia numerów alarmowych 999 lub 112, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupcy informuje, że od 01 października 2021 roku w województwie Wielkopolskim funkcjonuje jedna dyspozytornia medyczna z siedzibą w budynku Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu, przy ul. Wiśniowej i podlega bezpośrednio Wojewodzie Wielkopolskiemu (wcześniej na obszarze Wielkopolski funkcjonowały dwie dyspozytornie, jedna w Konie a druga w Poznaniu).

Telefony w sprawie zagrożenia życia i zdrowia z województwa Wielkopolskiego, a zatem również z okolic naszego powiatu odbierają dyspozytorzy medyczni w Poznaniu. Dyspozytor medyczny:

– uzyskuje informacje o danych teleadresowych zgłaszającego,

– przeprowadza wywiad medyczny z osobą dzwoniącą,

– przekazuje osobie dzwoniącej:

• informację o wysłaniu zespołu ratownictwa medycznego,

lub

• informację o odmowie wysłania zespołu ratownictwa medycznego. Jeśli dyspozytor odmówi wysłania zespołu, informuje osobę wzywającą dlaczego podjął taką decyzję, a także przekazuje zalecenia dotyczące dalszego postępowania,

– jeśli jest to konieczne, utrzymuje stały kontakt z osobą obecną na miejscu zdarzenia i udziela jej instrukcji, jak udzielić pierwszej pomocy,

– ustala priorytet wysłania zespołu ratownictwa medycznego uwzględniając przeprowadzony wywiad medyczny, a także najkrótszy czas dotarcia na miejsce zdarzenia,

– utrzymuje kontakt z członkami zespołu ratownictwa medycznego i przekazuje im niezbędne informacje,

– wskazuje zespołowi ratownictwa medycznego, szpitalny oddział ratunkowy lub szpital, do którego mogą przewieźć poszkodowaną osobę.

Zespołami ratownictwa medycznego stacjonującymi przy Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Słupcy dysponują dyspozytorzy medyczni pracujący w dyspozytorni medycznej z siedzibą w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu. W przypadku zajętych wszystkich linii alarmowych, zgłoszenie przyjmuje dyspozytor z innego miasta.