DOBRY POSIŁEK W SZPITALU

Uprzejmie informujemy, że od dnia 16 października 2023 r. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupcy przystąpił do programu pilotażowego „Dobry posiłek w szpitalach”, wprowadzonego przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 września 2023 r. dotyczącego edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach.

TŁUSTY CZWARTEK
08.02.2024

Tłusty Czwartek to tradycyjne polskie święto, zapowiadające kończący się karnawał i nadchodzący Wielki Post. Jest to dzień miłośników słodkości, w którym spożywa się głównie pączki oraz faworki. Jednak czy można bezkarnie jeść pączki tego dnia? Wszystko zależy od naszego stanu zdrowia. Ze względu na obróbkę termiczną i smażenie na głębokim tłuszczu pączków nie powinny jeść osoby cierpiące m.in. na insulinooporność, cukrzycę czy zaburzenia pracy trzustki, wątroby. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, odrobina szaleństwa przy zachowaniu zdrowego rozsądku nie zaszkodzi.

Wartość odżywcza i kaloryczność pączka zależy od jego składu, wielkości oraz sposobu przygotowania, na przykład czy pączki są smażone w głębokim oleju czy pieczone. Ogólnie rzecz biorąc, typowy pączek ma wysoką zawartość kalorii, tłuszczu i cukru, co czyni go produktem wysokokalorycznym i o niskiej wartości odżywczej. Pączek średniej wielkości (około 70-80g) zawiera około 250-300 kcal. Niekorzystną pod kątem zdrowia właściwością jest duża zawartość tłuszczów trans, szczególnie jeśli pączki są smażone w złej jakości tłuszczach oraz brak istotnych składników odżywczych, takich jak błonnik, witaminy i minerały. Przez to regularne spożywanie pączków może przyczynić się do nadwagi, zwiększonego ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2 i zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Jeśli chcielibyśmy wymienić plusy spożywania pączków, to z pewnością będzie to chwilowa satysfakcja indukowana smakiem tego przysmaku, ale to zapewne byłoby na tyle.

Spalenie kalorii z jednego pączka zależy od wielu czynników, takich jak masa ciała, intensywność ćwiczeń oraz indywidualne predyspozycje metaboliczne. Jednakże, możemy szacować, że może to wymagać około 30-40 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, takiej jak chód szybkim tempem, łagodne jogging, jazda na rowerze czy też ćwiczenia aerobowe.

Podsumowując, pączki są smaczną, ale niezbyt zdrową przekąską. Warto pamiętać o umiarze, ponieważ nadmierna konsumpcja tłustych potraw może negatywnie wpłynąć na zdrowie, szczególnie w kontekście zdrowia serca i nadwagi. Stawiajmy na jakość, a nie ilość, najlepsze będą pączki przygotowane samodzielnie w domu, z produktów dobrej jakości, postawmy również na pieczenie zamiast smażenia. Dlatego można cieszyć się smakiem tradycyjnych wypieków, szczególnie w tym wyjątkowym dniu, ale również dbać o zrównoważoną dietę i kondycję fizyczną.