SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 JUŻ W SŁUPCY

Dnia 29 grudnia 2020 r. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupcy otrzymał pierwszą dostawę szczepionek przeciw COVID-19. Tym samym rozpoczęły się szczepienia przeciw tej chorobie na terenie Powiatu Słupeckiego. Otrzymane dawki pozwolą zaszczepić przez 225 osób do końca mijającego roku. W przyszłym tygodniu planowane są kolejne transporty z kolejnymi dawkami szczepionek. SP ZOZ w Słupcy będzie na co dzień szczepił przeciwko COVID-19 w budynku przyszpitalnych przychodni specjalistycznych. Pracownicy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupcy w zdecydowanej większości zdecydowali się na zaszczepienie i szczerze namawiają do szczepień wszystkich zainteresowanych.

W Słupcy jako pierwszy szczepionkę przeciw COVID-19 przyjął Rafał Spachacz, p.o. dyrektora SP ZOZ a następnie p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa lek. Jan Woźniak oraz kolejno lekarze kierujący i zarządzający oddziałami Szpitala SP ZOZ w Słupcy oraz pielęgniarki oddziałowe. W grupie szczepionych osób byli także lekarze pracujący na co dzień w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, w tym m. in. lek. Zygmunt Zieliński, który wskazywał, że niezwykle istotnej jest pokazanie wszystkim, że szczepienia są w pełni bezpieczne i powszechnie zalecane. W tzw. etapie „0” szczepiony jest personel szpitali i przychodni (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, pracownicy administracji), ponadto pracownicy sanepidu, aptek, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, osoby zatrudnione na uczelniach medycznych i studenci kierunków medycznych. Następnie szczepieni będą seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Jak podkreśla dr n. med. Rafał Spachacz, specjalista zdrowia publicznego, p.o. dyrektora SP ZOZ w Słupcy – szczepienie jest najskuteczniejszą formą przerwania łańcucha epidemicznego i zatrzymania pandemii COVID-19. Musimy pamiętać, że szczepienie jest wyrazem szczególnej odpowiedzialności nie tylko za siebie a również za zdrowie i życie najbliższych. Szczerze zachęcam do szczepienia przeciwko COVID-19. Szczepienia są jedyną najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi zakaźnymi. Ludzkość korzysta z tej zdobyczy współczesnej medycyny od lat – podkreślał p.o. dyrektor Rafał Spachacz.

Szczepionki na koronawirusa są dobrowolne, bezpłatne i skuteczne. Od wybuchu epidemii na COVID-19 zmarło już ponad 1,5 mln ludzi na całym świecie. Każdy zaszczepiony to potencjalnie od kilku do kilkunastu osób uchronionych przed zarażeniem. Już 50% zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej koronawirusa. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupcy włączył się ponadto w promocję Narodowego Programu Szczepień i propaguje akcję p.n. „#SZCZEPIMYSIĘ”. Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. Właśnie dlatego informacje o jej przebiegu umieszczane są na bieżąco na stronie gov.pl/web/szczepimysie. Znajdują się tam najświeższe doniesienia, komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień.